DIAGNOSTYCZNE

ECHO SERCA DZIECI I DOROSŁYCH

Kto wykonuje badanie echo serca?

Badanie echo serca dziecka (od urodzenia) i dorosłych z kolorową funkcją Dopplera wykonują codziennie, od poniedziałku do piątku, doświadczeni kardiolodzy, przy czym lekarz medycyny specjalista kardiolog Wojciech Drewniak posiada akredytacje Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Zarządu Sekcji Echokardiografii. Badanie echo serca dziecka wraz z konsultacją przeprowadzają lekarze: dr n. med. pediatra kardiolog Tomasz Floriańczyk i dr n. med. pediatra kardiolog Radosław Pietrzak.

Na jaki sprzęcie pracujemy przy wykonywaniu badań echo serca?

W naszej poradni wykonujemy badanie echo serca aparatem Vivid S 5 Expert firmy General Electric Medical Sytstems /USA/. Urządzenie jest cyfrowym aparatem najnowszej generacji pracującym w trybie m-mode, 2D, Doppler - tryb obrazowania w kolorze, Doppler tkankowy. Wykorzystuje technikę składowej harmonicznej - lepsza jakość obrazowania. Możliwość badania frakcji wyrzutowej. Aparat spełnia wszystkie standardy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Na czym polega i co daje badanie echo serca?

Badanie echo serca to podgląd mięśnia sercowego aparatem USG. Badanie polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które po odbiciu od struktur serca ukazują na ekranie aparatu jego obraz, pozwalając na analizę budowy i funkcji mięśnia. Echo serca umożliwia ocenę budowy serca poprzez pomiar objętości, grubości ścian, kurczliwości ścian serca, a w szczególności:

 • budowę i działanie zastawek serca,
 • pomiar wielkości i pracy komór serca,
 • diagnostykę wewnątrz sercowych przepływów krwi metodą Dopplera (kolorową),
 • diagnostykę wad serca oraz nowotworów mięśnia sercowego,
 • zdiagnozowanie obecności płynu w worku osierdziowym.
Wskazanie do wykonywania badania echo serca
 • diagnozowanie bólów w klatce piersiowej,
 • ocena następstw i powikłań choroby wieńcowej (po zawale mięśnia sercowego z określeniem jego wydolności),
 • ustalanie wskazań do diagnostyki inwazyjnej (koronarografii),
 • kwalifikacja do zabiegów kardiochirurgicznych (m. in. wrodzonych i nabytych wad serca),
 • ocena wyników zabiegów kardiochirurgicznych,
 • weryfikacja wątpliwego wyniku elektrokardiogramu (podejrzenie przebytego zawału serca, niedokrwienie, bloki serca),
 • określanie przyczyn zaburzeń rytmu serca,
 • diagnozowanie szmerów serca u dzieci i młodzieży (różnicowanie pomiędzy szmerem niewinnym a wrodzoną wadą serca),
 • określanie ryzyka choroby wieńcowej,
 • ocena następstw nadciśnienia tętniczego,
 • monitorowanie leczenia farmakologicznego,
 • określenie ryzyka powikłań kardiologicznych w trakcie zabiegów operacyjnych (szczególnie u osób starszych),
 • szeroko pojęta profilaktyka chorób układu krążenia.
Echo serca - przygotowanie do badania

Zwykłe badanie echo serca dziecka i dorosłych nie wymaga specjalnego przygotowania.

Echo serca - co trzeba wiedzieć?

Wszystkie wyniki badania echo serca powinny być archiwizowane. Bardzo ważne jest porównywanie bieżących wyników z poprzednimi. Ułatwia to rozpoznanie i czasami pozwala uniknąć niepotrzebnej hospitalizacji.

Jest to badanie nieszkodliwe, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne, więc nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania. Badanie wykonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu, z uwagi na lepiej widoczny obraz na monitorze. Pacjent ułożony jest na lewym lub prawym boku. Bardzo ważne jest, aby obrazy echo serca były dobrej jakości technicznej, gdyż nieostre obrazy utrudniają ocenę przez lekarza kardiologa. Dlatego tak ważna jest akredytacja pracowni przez odpowiednie autorytety medyczne.

Od czego zależy jakość badania echo serca?

Jakość badania echo zależy od klasy echokardiografisty (w Polsce musi nim być lekarz, najlepiej specjalista kardiolog) oraz klasy aparatu (musi on posiadać opcję oceny przepływów krwi, tzw. kolorową funkcję Dopplera). Aparaty pozbawione tej opcji zwiększają ryzyko błędnej oceny. Ponieważ pacjentowi trudno jest ocenić klasę aparatu i lekarza, warto wiedzieć, że pracownie posiadające akredytację Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyróżniają się doświadczeniem oraz wysokim poziomem badań.

Nasza pracownia echokardiografii otrzymała "Akredytację klasy A" przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, co potwierdza wysoką jakość wykonywanych badań echo serca.

 
Ile kosztuje badanie echo serca?
Badanie Cena
Echo serca dorośli 140.00 zł
Echo serca dziecka z konsultacją (od urodzenia) 200.00 zł

W celu umówienia wizyty prosimy o podanie numeru telefonu. Oddzwonimy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu jednego dnia roboczego.

KOD

}