DIAGNOSTYCZNE

ANALIZA TKANKI TŁUSZCZOWEJ BRZUSZNEJ ORAZ POMIAR OBWODU TALII

Kto wykonuje analizę tkanki tłuszczowej brzusznej?

Analiza tkanki tłuszczowej brzusznej oraz pomiar obwodu talii wykonywany jest w naszej przychodni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. Analizę wykonuje wykwalifikowana pielęgniarka.

Na jaki sprzęcie pracujemy przy wykonywaniu analizy tkanki tłuszczowe brzusznej?

  • pomiar i analiza wykonywane za pomocą profesjonalnego Analizatora Tłuszczu Trzewnego model VISCAN AB-140M, japońskiej firmy Tanita
  • urządzenie umożliwia bezpośredni pomiar tkanki tłuszczowej brzusznej i tułowia oraz obwodu talii za pomocą najnowszej, nieinwazyjnej, technologii BIA (opatentowanej przez firmę Tanita)
  • wskazuje procentową zawartość tłuszczu: w skali od 5,0 % - 75,0 % (dokładność 0,1%)
  • obrazuje procentową zawartość tkanki tłuszczowej dla korpusu używając 9-cio segmentowego diagramu (od niskiej do wysokiej)
  • wskazuje poziom trzewnej tkanki tłuszczowej w skali od 1 do 59 (ze stopniowaniem 0,5)
  • obrazuje poziom trzewnej tkanki tłuszczowej za pomocą 6-cio segmentowego wykresu (od normalny do bardzo wysoki)
Na czym polega i co daje analiza tkanki tłuszczowe brzusznej i obwodu tali?

Do obliczania obwodu talii, VISCAN AB-140 MA używa wysokiej korelacji pomiędzy obwodem talii na wysokości pępka mierzonego taśmą mierniczą (obwodu brzucha), a szerokością brzucha. Równanie jest sformułowane na podstawie danych pozyskanych z badań osób o różnej budowie ciała. Wyniki są bardzo dokładne dzięki zastosowaniu lasera pozycjonującego oraz licznych czujników bezdotykowych.

Zawartość tłuszczu w korpusie (w skali 9 segmentowej od niskiej do wysokiej)

Czym jest procentowa zawartość tkanki tłuszczowej dla korpusu(*)?

Właściwa otyłość jest zdeterminowana nie przez wagę, ale przez zawartość tkanki tłuszczowej dla korpusu. Tkanka tłuszczowa nie jest tylko źródłem energii, ale także reguluje temperaturę ciała, chroni je przed obrażeniami zewnętrznymi, zapewnia właściwe nawilżenie naszej skóry, tworzy równą linię ciała, zapewnia właściwą aktywność hormonów. Jednak nadmiernie wysoki poziom tkanki tłuszczowej powoduje nadciśnienie, hiperlipidemię, cukrzycę i inne schorzenia związane ze stylem życia.

(*) „Korpus” o którym mowa składa się z głowy, szyi, klatki piersiowej, brzucha i dolnej części pleców.

Poziom trzewnej tkanki tłuszczowej (w skali 6 segmentowej od normalny do bardzo wysoki)

Pomiar poziomu tkanki tłuszczowej trzewnej jest przydatny w śledzeniu długoterminowych zmian dla efektywnego zarządzania zdrowiem.

Czym jest tłuszcz wisceralny (trzewny)?

W przeciwieństwie do tłuszczu podskórnego, który leży zaraz pod skórą, tłuszcz wisceralny (trzewny) leży głęboko za ścianą brzuszną i otacza narządy wewnętrzne w jamie otrzewnej, takie jak na przykład wątroba. Jest to najniebezpieczniejszy rodzaj tkanki tłuszczowej i otyłości. Ten rodzaj tkanki tłuszczowej wpływa niekorzystnie na zdrowie poprzez wzrost stanów zapalnych w narządach, pośrednio powodując zwiększone wydzielanie adipokin, frakcji protein, które zwiększają ciśnienie tętnicze krwi oraz zaburzają pracę insuliny. Do tego należy również dodać obniżoną wartość adiponektyny w ciele, niezbędnego hormonu uczestniczącego w spalaniu tkanki tłuszczowej (odpowiada za wzrost metabolizmu), co w rezultacie prowadzi do większego stężenia triglicerydów we krwi. Kombinacja obniżonej wrażliwości na insulinę, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu triglicerydów zwykle prowadzi do arteriosklerozy, zwiększonego poziomu złego cholesterolu (frakcji LDL), jak również odgrywa kluczową rolę w rozwoju cukrzycy stopnia 2. Istnieją dowody, że mężczyźni posiadają więcej tłuszczu wisceralnego, natomiast kobiety mają tendencję do gromadzenia większej ilości tłuszczu pod skórą. Kiedy kobiety przechodzą menopauzę ta tendencja ulega zmianie – zwiększa się ilość tłuszczu wisceralnego.

Tłuszcz wisceralny (trzewny) wróg numer jeden!

Badacze z Fundacji Serca i Udaru Mózgu uniwersyteckiego instytutu kardiologii i pneumologii w Quebeku, przeprowadzili badania naukowe na grupie 168 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 lat do 35 lat, którzy nie mieli rodzinnej historii chorób serca, ani też czynników ryzyka (wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nikotynizm). W toku przeprowadzonych badań okazało się, że wysoki procent uczestników badania miał bardzo duży obwód talii i bardzo duży poziom zmagazynowanego tłuszczu trzewnego. Większość z badanych miała jednak wskaźnik masy ciała BMI w normie. Badanie wykazało, że bardzo duża liczba młodych ludzi cieszących się dobrym zdrowiem, cierpi z powodu arteriosklerozy. Jak wykazało powyższe badanie analiza tłuszczu trzewnego pozwala z bardzo dużą dokładnością ocenić obecność miażdżycy tętnic u osób, u których nie występują czynniki ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.

 
Ile kosztuje analiza tkanki tłuszczowej brzusznej?
Badanie Cena
Analiza tkanki tłuszczowej brzusznej 80.00 zł

W celu umówienia wizyty prosimy o podanie numeru telefonu. Oddzwonimy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu jednego dnia roboczego.

KOD

}